Łazienki Królewskie - ruch zastygły w rzeźbach i odlewach gipsowych
Kiedy pogoda nie zachęca do długich spacerów, warto schronić być w przepięknych wnętrzach obiektów architektonicznych ulokowanych na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.
O samych wnętrzach zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego obiecuję zrobić osobny artykuł, gdyż bez wątpienie na to zasługują.
Dziś skupię się na rzeźbach i odlewach gipsowych zdobiących owe wnętrza.

Stara Pomarańczarnia
Stara Oranżeria została wzniesiona w latach 1785-1788 według projektu nadwornego architekta Dominika Merliniego. Mieści się tu Królewska Galeria Rzeźby z kolekcją marmurowych posągów i gipsowych kopii najważniejszych dzieł starożytnych i nowożytnych, oraz Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w.




Pałac Myślewicki
Pałac, którego projektantem był architekt włoskiego pochodzenia Domenico Merlini, początkowo pomyślany był jako główna siedziba Stanisława Augusta, wraz z rozbudową Pałacu na Wyspie, król zadecydował o przekazaniu Myślewic swemu bratankowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu. Fasadę Pałacu Myślewickiego zdobi ogromną muszlą z rzeźbami Jakuba Monaldiego, przedstawiająca Zefira i Florę.


Pałac Na Wyspie
Początki dzisiejszego Pałacu Łazienkowskiego sięgają końca XVII w., kiedy to według projektu Tylmana z Gameren, na polecenie księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, wybudowany został barokowy pawilon Łaźni. W 1772–1793 Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer przekształcili pawilon w klasycystyczny Pałac na Wyspie, gdzie król Stanisław August Poniatowski eksponował najcenniejsze okazy ze swojej kolekcji.







Nawet w najlepszym odlewie gipsowym zatraca się "szlachetne tchnienie" figur odkutych w marmurze, gips bowiem, jak zauważył Goethe, zawsze wygląda kredowo i nieco martwo.
– napisał w książkowym blurbie prof. dr hab. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Mowa o wydanej przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie książce "Fidiasz, Michał Anioł i inni. Królewska i uniwersytecka kolekcja odlewów gipsowych w Warszawie"
Pięknie wydana pozycja, stanowi pierwszy rozdział planowanych na kolejne lata badań nad królewską kolekcją gipsów Stanisława Augusta.

Spójrzcie raz jeszcze na zdjęcia królewskich rzeźb, na ruch zastygły w bezruchu – czy przekonałam Was do skręcenia w któryś dżdżysty dzień w kierunku wąskich alejek Łazienek Królewskich?
Jeżeli potrzebujecie jeszcze odrobiny zachęty, zapraszam Was na mój INSTAGRAM, gdzie znajdziecie rolkę z tego urokliwego miejsca :)